• Odwiedziło nas: 171916 osób
 • Do końca roku: 13 dni
 • Do wakacji: 190 dni

24-130 Końskowola

Chrząchów 11 A

Tel: (81) 881-20-01

Wtorek, 2018-12-18

Imieniny:

Bogusława, Gracjana

Projekty ERASMUS+

Jesteś tu: » Strona główna » Projekty ERASMUS+

 Projekt Erasmus+: „Let’s discover Ireland”

 

Dzień Świętego Patryka

 

    17 marca 2015 r. obchodziliśmy Dzień Św. Patryka – patrona Irlandii.

Dzień Świętego Patryka to znane i lubiane na całym świecie irlandzkie święto narodowe i religijne.

    Tego dnia, zgodnie z tradycją, nosi się ubrania w kolorze zielonym. Jest to kolor narodowy Irlandii i nawiązuje do trawiastego krajobrazu wyspy oraz koniczyny.

   W naszej szkole dominującym kolorem również był zielony. Uczniowie wzięli udział w konkursie na najbardziej zielony zespół klasowy, a na lekcjach języka angielskiego  zapoznali się z szerzej zapoznali się z osobą Św. Patryka.
  

Zagraniczna mobilność  kadry edukacji szkolnej

 

 

 

    W dniach 17-28 sierpnia 2015r.  nauczycielka języka angielskiego wzięła udział w kursie English Language Training and Irish Culture w Cork w Irlandii.

 

W kursie uczestniczyło 15 nauczycieli z 6 krajów: Polski, Danii, Chorwacji, Węgier, Niemiec i Włoch.

 

Głównym celem kursu było doskonalenie kompetencji językowych uczestników oraz zapoznanie ich z historią, kulturą, sportem i tradycjami Irlandii.

 

 

linik do zdjęć

 

 


 

Pokaz tańców irlandzkich

 

    14 października 2015r. gościliśmy w naszej szkole zespół baletowy Etiuda z Puławskiego Domu Chemika. Dziewczęta, pod kierunkiem pani Zofii Stec,  zaprezentowały tradycyjne tańce irlandzkie.


  

 

Lekcja języka angielskiego z native-speakerem

 

 

 

    29 pażdziernika 2015r. lekcje języka angielskiego w klasach IV-VI poprowadził nauczyciel z Irlandii Conor Monaghan. Irlandczyk przeprowadził bardzo ciekawe warsztaty językowo-kulturowe, podczas których zapoznał uczniów z podstawowymi informacjami na temat swojego kraju.

 

 

link do zdjęć


  

Let’s discover Ireland


 

   „Let’s discover Ireland” to nazwa projektu realizowanego od stycznia do grudnia 2015 r. w Szkole Podstawowej w Chrząchowie. Projekt został sfinansowany ze środków POWER (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój) w ramach „Zagranicznej mobilności kadry edukacji szkolnej” na zasadach programu Erasmus+ sektora Edukacja Szkolna.

 

   Udział w programie daje nauczycielom (nie tylko języka angielskiego) możliwość wyjazdu na kurs doszkalający lub językowy w wybranym przez siebie kraju. Aplikowanie o  grant nie jest trudne, a naprawdę warto skorzystać z takiej formy doskonalenia. Ja wzięłam udział w programie po raz drugi.

 

   Podczas tegorocznych wakacji miałam okazję uczestniczyć w dwutygodniowym kursie „English Language Training and Irish Culture” organizowanym przez Cork English World w Irlandii. W szkoleniu wzięło udział piętnastu nauczycieli z sześciu państw: Polski, Niemiec, Węgier, Włoch, Danii i Chorwacji.

 

   Celem kursu było rozwinięcie kompetencji językowych oraz dostarczenie wiedzy na temat wielu aspektów historii i kultury irlandzkiej. Zajęcia miały głównie formę warsztatową, ale organizatorzy chcąc przybliżyć nam kulturę i mentalność Irlandczyków zorganizowali wiele ciekawych wycieczek. Najpierw zwiedziliśmy Cork, drugie co do wielkości miasto w Irlandii, w którym odbywał się kurs. Jedną z najbardziej niezapomnianych atrakcji turystycznych Cork jest więzienie miejskie. Można tam zobaczyć, jak wyglądało życie wewnątrz i poza murami więzienia na przełomie XIX i XX wieku. Następnym miastem na naszej trasie był Cobh (Qeenstown) – ostatni port, z którego 11 kwietnia 1912 roku  wypłynął  Titanic  w swój dziewiczy rejs do Nowego Jorku. Znajdujące się w tym mieście muzeum Titanica wywarło na nas niesamowite wrażenie. Kolejną atrakcją turystyczną na naszym szlaku był średniowieczny zamek w Blarney. Według legendy ucałowanie kamienia umieszczonego na blankach zamku zapewnia dar elokwencji. Przy dźwiękach irlandzkiej muzyki poznaliśmy historię najstarszych browarów irlandzkich i destylarni whisky Jameson.

 

   Międzynarodowy skład grupy był świetną okazją do nawiązania nowych znajomości i wymiany doświadczeń na temat systemów edukacyjnych, stosowanych metod i technik nauczania języka angielskiego. Okazało się, że mimo różnic kulturowych łączą nas te same radości i problemy zawodowe. W czasie kursu zaprezentowałam innym uczestnikom naszą szkołę i nasz region.

 

   Dla mnie była to jedna z najefektywniejszych form doskonalenia zawodowego. Zdobyłam nowe doświadczenia metodyczne, wzbogaciłam swoje kompetencje językowe oraz otrzymałam wiele ciekawych materiałów i cennych wskazówek, które wykorzystuję na swoich zajęciach.

 

   W ramach projektu przeprowadziłam w szkole wiele działań propagujących wiedzę o historii i kulturze Irlandii. Oto najważniejsze z nich:

 

 • 17 marca 2015r. zorganizowałam obchody Dnia Św. Patryka. Tego dnia oprócz przybliżenia sylwetki patrona Irlandii w szkole odbył się konkurs na najbardziej „zieloną klasę”. Zwyciężyła obecna klasa IV;
 • we wrześniu przygotowałam wystawę fotografii poświęconą Irlandii;
 • w październiku w naszej szkole gościł zespół Etiuda z Puławskiego Domu Chemika, który zaprezentował pokaz tańców irlandzkich;
 • również w październiku uczniowie klas IV-VI wzięli udział w zajęciach językowo-kulturowych z native-speakerem, Irlandczykiem mieszkającym w Polsce;
 • w listopadzie zorganizowałam IV Gminny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych dla klas IV-VI tym razem poświęcony Irlandii, w którym wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Końskowoli, ZPO w Pożogu i Szkoły Podstawowej w Chrząchowie.

 

Uczniowie klasy IV, którzy otrzymali największą liczbę punktów:

 

 

 1. Natalia Lipnicka

Bartek Skruszeniec

SP Końskowola

SP Końskowola

 

 

 1. Tomasz Czarnowski

SP Końskowola

 

 

 1. Gabriel Kozak

Wiśniewska Kinga

SP Chrząchów

SP Końskowola

 

 

Uczniowie klasy V, którzy otrzymali największą liczbę punktów:

 

 1. Mikołaj Pilarski                      SP Końskowola
 2. Jan Próchniak                         SP Końskowola
 3. Karol Pytlak                           SP Końskowola

 

Uczniowie klasy VI, którzy otrzymali największą liczbę punktów:

 

 1. Natalia Sułek                         SP Końskowola
 2. Dominika Skruszeniec             SP Końskowola
 3. Bartłomiej Kozak                    SP Chrząchów

     3.Natalia Pajurek                       SP Końskowola

 

    Dzięki tym działaniom udało się zainteresować uczniów kulturą, historią, geografią i życiem codziennym Irlandii oraz zmotywować ich do aktywnej pracy nad językiem angielskim.

 

                                                                                                          Monika Kulińska

 Wrzesień 2015    1 września 2015 roku rozpoczęliśmy realizację projektu Erasmus+ "Today's readers, future leaders". Naszymi partnerami są szkoły z Danii, Litwy, Włoch, Rumunii i Turcji.
    5 września nasi uczniowie wzięli udział w czwartej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której czytano powieść Bolesława Prusa „Lalka”.
 

 

 

 

 

 

 Październik 2015    Szkolny Konkurs na logo projektu


    W dniach 22-25 października nasi nauczyciele wzięli udział w 19. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie.


 
Opracowanie: szkolnastrona.pl