24-130 Końskowola

Historia przedszkola

Jesteś tu: » Strona główna » Przedszkole » Historia przedszkola

8.04.1983

W tym dniu po raz pierwszy rozbrzmiał gwar 28 przedszkolaków. A miało to miejsce w Remizie Strażackiej w Chrząchowie.

Otwarcia przedszkola dokonał Gminny Dyrektor Szkół Stefan Pawlik. Na tę uroczystość przybyły również pracownicy Gminnego Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego – p. Genowefa Krasińska, p. Tadeusz Kowalik, p. Jadwiga Krzyżostaniak, p. Felicja Stachurska.

W nowo otwartej placówce zatrudnione były:  dyrektor – p. Halina Zasada, nauczyciel – p. Zofia Kęsik, intendent – p. Anna Próchniak, kucharka – p. Anna Duda, woźna – p. Teresa Pielak, konserwator – Piotr Ochal.

Rok szkolny 1983/1984

W tym roku szkolnym funkcjonował jeden oddział przedszkolny. Uczęszczało do niego 20 przedszkolaków. Zatrudnienie nie uległo zmianie. Można jedynie dodać, że w okresie zimowym na stanowisku palacza pracował p. Jan Taracha. Ważniejsze wydarzenia z życia przedszkola to Dzień Edukacji Narodowej, Spotkanie z Mikołajem, Dzień Kobiet.

Rok szkolny 1984/85

Nowy rok szkolny przyniósł zmiany. Powstało dwa oddziały – „maluchy” liczące 17 dzieci 3 -, 4-letnich i „starszaki” do których uczęszczało 21 5-, 6-latków. Powiększył się również personel. W oddziale maluchów razem z panią Zosią pracuje pani Janina Skwarek, a w oddziale starszaków razem z panią dyrektor pracuje pani Mirosława Baca. Pani Elżbieta Goluch została zatrudniona jako woźna, a pani Halina Sumorek jako kucharka.

W naszej pamięci zachował się wspaniały Bal Karnawałowy. W sali maluchów panował zimowy nastrój, na akordeonie przygrywał p. Stefan Walasek, skrzaty i śnieżynki pląsały w rytm walczyka (i nie tylko). Odwiedził nas długo oczekiwany gość św. Mikołaj i obdarzył podarkami.

Z tego roku pozostała również niezapomniana anegdota. Otóż w ciepły czerwcowy dzień wybrałam się ze starszakami na pobliską łąkę. Bawiliśmy się w „Berka”.  Niezmordowane i roześmiane buziaki ganiały mnie po łące pachnącej skoszoną trawą. W pewnym momencie powiedziałam: „nie mam już siły, pobiegajcie sami, bo mnie zamordujecie” i położyłam się na pokos trawy. Dzieci postały chwilę, popatrzyły i po chwili chłopcy zawołali: „pani zdechła, chodźcie zasypiemy ją trawą” i za nim zdążyłam się obejrzeć na moich „zwłokach” powstała niezła kupka siana.

Mirosława Baca

Kolejne lata

Dwuoddziałowe przedszkole w remizie funkcjonowało do roku 1995. W tym roku zostało przeniesione do budynku szkoły i mieściło się  w skrzydle południowym. Salą maluchów była „norka” (obecna czytelnia), a sala starszaków mieściła się w obecnej wypożyczalni. W oddziale maluchów pracowała pani Barbara Skruszeniec, a w starszakach pani Mirosława Baca. Przez dwa lata funkcjonowało jako Gminne Przedszkole w Końskowoli, a dyrektorem tychże oddziałów była p. Alina Stochmal.

Pierwszego września 1997 staliśmy się oddziałami przedszkolnymi przy Szkole Podstawowej w Chrząchowie. Dyrektorem był pan Grzegorz Pioś.